Zawody wędkarskie … etyka czy patologia?

Zgonie z interpretacją Rzecznika Prasowego PZW,  możliwe jest nawet rozegranie zawodów w okresie ochronnym pstrąga i lipienia i zaliczene do punktacji w/w gatunków podczas tego okresu ... jak również sankcjonowanie mających miejsce praktyk zaniżania wymiaru ochronnego

"Wymiary i okresy ochronne zostały prawnie ustalone dla pożytków uzyskiwanych w trakcie amatorskiego połowu ryb.
Oznacza to iż, można uzyskać pożytek, czyli połów, ale tylko w okreśoonych prawem okresach, o okreslonych wymiarach oraz w określonych limitach ilościowych i dziennych.
Natomiast co do postepowania z rybami, które nie spełniają kryteriów prawnie dozwolonego pozytku obowiązuje pkt. 3.6 RAPR (który stanowi pochodną przepisów prawa rybackiego), w którym stwierdzono, iż: ,,Złowione ryby niewymiarowe lub będące pod ochroną muszą być bezwględnie, z ostrożnością wypuszczone do wody.
Dla wędkarza amatora pożytkiem jest sama ryba, więc jeśli nie spełnia ona kryteriów, to nie może być pożytkiem.

Natomiast dla sportowca pożytkiem są punkty uzyskane w wyniku oceny złowionej, a nastepnie obowiązkowo wypuszczonej ryby. Dodam, że w trakcie zawodów muchowych mierzenia ryb dokonuje się w specjalnie do tego celu przystosowanej rynience, tak by nie doznały one uszczerbku."

............................................................................................................................................

"Pamiętajmy, iż definiacja pożytku rybackiego zgodnie z ustawą Prawo wodne oraz połowu w wyniku amatorskiego połowu ryb, zgodnie z ustawą o rybactwie śródlądowym nie odnosi się do wyników zawodów muchowych, w trakcie których nie dochodzi ani do uzyskiwania pożytku, ani do połowu w trakcie amatorskiego połowu ryb, ponieważ ryby złowione w trakcie zawodów są natychmiast po ich zmierzeniu i sklasyfikowaniu wypuszczane do wody i tym samy nie mogą być rejestrowane jako pożytek rybacki.?

Antoni Kustusz
rzecznik prasowy ZG PZW