Orvis Battenkill Disc Drag Reel

Kołowrotek ten można określić, tylko jednym słowem – Kultowy
Właściwie można by na tym stwierdzeniu poprzestać, ale w poszukiwaniu sprzętu często zaglądamy do najnowszych katalogów firm, lub z niecierpliwością czekamy zapowiedzi nowinek na nadchodzący rok.
Pomijamy w ten sposób okazje do nabycia sprzętu, choć często używanego, jednak o parametrach, jakości i trwałości, których mogą pozazdrościć bardziej nowoczesne i współczesne produkty.
Jednak są wędziska i kołowrotki muchowe, które mimo że produkowane przed laty, w ramach  starszych technologii, stają się ponadczasowe.
Bez wątpienia jest nim kołowrotek muchowy, Orvis Battenkill Disc.Miałem wielką ochotę przybliżyć Wam jego pełną historię, jednak tego typu informacje są szczątkowe, niewiele stron hobbystycznych podaje coś więcej, jak również firmowa strona Orvisa.
Zwracałem się kilkakrotnie do producenta o wiedzę dotyczącą historii tego modelu, jednak do dnia dzisiejszego nie doczekałem się odpowiedzi, mam nadzieję, że kiedyś będzie ku temu okazja.
Firmowe stwierdzenie, kapitalny stosunek jakości do ceny, czy 100% gwarancji i satysfakcji, w tym przypadku brzmią banalnie.
To kołowrotek na całe życie, opinia ta króluje wśród miłośników, by nie powiedzieć fanatyków tego modelu na całym świecie.
Gromadzą całe kolekcje, wszystkie warianty produkowane przez lata, jednak za najbardziej ostatecznie ukształtowany model przyjmuje się Orvis Battenkill Disc, który prawdopodobnie został też wyprodukowany w największej liczbie egzemplarzy i funkcjonuje jako powszechny kołowrotek użytkowy.
W 2004 roku produkcja tego modelu została przeniesiona na Daleki Wschód.
Choć trudno stwierdzić jak to odbiło się na jakości, to celem westchnień i poszukiwań są zwykle modele sprzed tego roku, sygnowane napisem Made in England.
Skupiając się na tych modelach, moje poszukiwania wskazują na dwie wersje z modyfikacjami, różniącymi się konstrukcją hamulca lub raczej na dwa kołowrotki o bardzo podobmym wyglądzie..
Pierwszy to Orvis Battenkill BFR ( British Fly Reel ) z systemem click & pawl,  widoczny na zdjęciu ze strony - link powyżej.
Wyróżnia go głośniejsza praca, mały zakres regulacji oporu hamowania, ale jest łatwiejszy w utrzymaniu i konserwacj.
Drugi, to Orvis Battenkill Disc (BFR), z systemem pojedynczej zapadki, widoczny na zdjęciu. 
Z hamulcem typu Drag, z bezpośrednim dociskiem drugiej zębatki przez skokowo regulowane pokrętło hamulca.
Schemat budowy:
http://www.orvis.com/orvis_assets/files/0608_BKDisc.pdfModele różnią się napisem na obudowie:
Kołowrotki w drugiej wersji, sygnowane są napisem DISC
Natomiast wersje click & pawl, takiego napisu nie posiadają.
Wersję hamulca można tez łatwo rozpoznać, patrząc na kołowrotek od strony pokrętła hamulca, bo wersji click & pawl wyraźnie widać przez otwory obudowy, podwójny system zapadek,  co zapewne może być istotne, przy przeglądaniu zdjęć kołowrotka na aukcjach internetowych.

Kołowrotek Orvis Battenkill Disc Drag, produkowany jest w trzech wielkościach 3/4, 5/6 i 7/8, ale jego największa wersja nawet wśród zdecydowanych entuzjastów  nie uchodzi za maszynkę do walki z wyjątkowo dużymi okazami łososiowatych.
Traktowany jest jako niebywale solidny i przyjazny model do codziennego użytku w spotkaniach ze standardową wielkościowo rybą, zamieszkującą rzeki całego świata. 
Tradycyjna, wąska szpula wersji 5/6 mieści 75 yds, 68 m podkładu oraz linkę WF 5. 
Na uznanie, jak na tak starą konstrukcję, zasługuje niska waga całego kołowrotka - 120g
Posiada prosty mechanizm wymiany szpuli oraz ustawienia wersji prawo, lub leworęcznej.
Korpus i szpula wykonane są odpornego na korozję stopu aluminium, pokryte emalią, której kolor i faktura podkreśla nieco archaiczną konstrukcję. 
Jednak nie dajcie się zwieść tej surowej powierzchowności, pozostałe mechanizmy to mosiężne tuleje oraz inne elementy ze stali nierdzewnej, stanowiące o jego żywotności i niezawodnej, płynnej pracy w każdych warunkach.
Rozważając zakup nowego, lub kolejnego kołowrotka, może warto mieć na uwadze powiedzonko:
”Więcej chromu, więcej złomu” i rozważyć proozycję Orvis Battenkill Disc. Obecnie jego cena na aukcjach eBay, oscyluje między 100 a 150 dolarów amerykańskich a swoją marką i sławą przebija wiele obecnie produkowanych kołowrotków, w podobnym przedziale cenowym..