John Goddard 1923 - 2012


26 grudnia 2012 roku, w wieku 89 lat zmarł John Goddard .
Jego nazwisko wprost kojarzy się ze słynną suchą muchą ”Goddard Caddis”, jednak do jej powstania przyczyniły się wieloletnie obserwacje żywych owadów i pogłębianie wiedzy entomologicznej autora.
Zamysł wykonania łownych suchych much był  na tamte czasy rewolucyjny, ponieważ polegał nie tylko na śledzeniu rzecznego życia owadów, ale też na wykorzystaniu technik fotograficznych.
Owady pochodzące znad rzeki Itchen w Barton Abbotta, w pobliżu Winchester, odławiane były żywe a następnie fotografował je Cliff Henry, przyjaciel Goddarda.
To wymagające łowisko było pierwszą i mocną motywacją do poszukiwań nowych, łownych  much, mogących sprostać wyrafinowanym gustom tamtejszych ryb.
W ten sposób w latach 50 – tych ubiegłego wieku, powstał cykl makrofotografii, do których autor nieustanne powracał podczas zimowych wieczorów, projektując i wykonując kolejne, własne wzory.
Konsekwencją pasji wędkarskiej, entomologicznej i fotograficznej autora, było opublikowanie w 1967 roku, książki ”Trout Fly Recognition” ( 1974 2nd edn reprint. A & C Black. London )

Kolejna współpraca, tym razem z  Brianem Clarkiem doprowadziła nie tylko do wydania następnej książki ” The Trout & The Fly” (1982), ale też do pionierskich badań nad żerowaniem pstrągów w nocy.
Wynikiem doświadczeń i obserwacji autorów w warunkach laboratoryjnych, było rozwiązanie zagadki widzenia przez ryby owadów siadających na wodzie nocą, przez tworzenie odnóżami oraz pozostałymi częściami ciała napięcia powierzchniowego wody, które jak mini soczewki skupiały nikłe światło gwiazd i księżyca. 
Te maleńkie plamki światła widoczne wyłącznie spod lustra wody,  dawały rybom sygnał i wskazywały miejsce do ataku.

Jego wędkarska pasja prowadziła go w odległe części świata i w dużej mierze Goddardowi należy zawdzięczać odkrycie i propagowanie takich łowisk jak wody Azorów, Norwegii, Nowej Fundlandii, Nowej Zelandii, RPA i Kenii.
Dziedzictwo autora to również około 50 wzorów nowych much, jak również liczne publikacje:
Trout Flies of Stillwater (1969)
Trout Flies of Britain & Europe (1991)
John Goddard’s Trout Fishing Techniques (1996)
Understanding Trout Behaviour (with Brian Clarke, 2001)
Reflections of a Game Fisher (2002)
The Trout Fly Patterns of John Goddard (2004).

Z żalem zegnamy wielką postać  światowego wędkarstwa muchowego, dziękując za tak wiele co nam pozostawił.