Łowisko Choczewo

Fot. Witkowski

Wobec ostatnich doniesień o masowej dewastacji Polskich wód, z jaką przyjemnością przychodzi mi opisać przykład dobrego gospodarowania i pomysłu na stworzenie atrakcyjnego łowiska z jednoczesnym zachowaniem i ochroną wszelkich walorów przyrodniczych wędkarskiej krainy. Wielu Kolegów szczególnie tych łowiących na muchę, planując dłuższy lub okazjonalny pobyt na Pojezierzu Kaszubskim pyta mnie gdzie można odnaleźć kawałek spokojnej, przyjaznej i rybnej szczupakowej wody.
Moja odpowiedź - jezioro Choczewo.


Jezioro stanowi własność Lasów Państwowych w obszarze Nadleśnictwa Choczewo, Powiat Wejherowo, tworzący malowniczy kompleks wód i lasów w samym sercu Kaszub. Woda o charakterze linowo – szczupakowym i tym gatunkom, obok karpia i węgorza poświęcono główną uwagę w postaci intensywnych zarybień. Wody jeziora w ostatnim okresie zasilone zostały szczupakiem w ilosci ok. 3000 sztuk. Nadleśnictwo zadbało nie tylko o właściwą regulację w postaci przepisów i zasad korzystania z łowiska, ale też o skuteczne ich egzekwowanie przez liczne kontrole. Dzięki temu udało się stworzyć rybne i przyjazne łowisko gdzie w spokoju i miłej atmosferze pozbawionej gwaru biwakowiczów możecie oddać się wędkarskiej pasji połowu na spinning i muchę


Szczególnie dla muszkarzy jezioro proponuje znakomite warunki nie tylko z racji bardzo licznej populacji szczupaka, ale też ze względu na charakter wody i batymetryczną budowę jeziora. Nawet brodząc można dostać się w pobliże stanowisk ryb, dno opada powoli prowadzając Was w wielu miejscach poza pas trzcinowisk. Niezwykle czysta i przejrzysta woda ujawnia bezpieczne, twarde i piaszczyste dno. Amatorzy pływadełek lub innego sprzętu pływającego znajdą nie tylko dogodne miejsca do wodowania swoich łodzi lub pontonów, ale też rozległą, otwartą taflę jeziora kryjącą niezliczone stanowiska szczupaka. Jak już wspomniałem z racji własności i charakteru łowiska zasady wędkowania i opłaty regulują odrębne przepisy, których skrót zamieszczam na końcu wpisu.

Z wędkarskiej praktyki mogę podrzucić kilka porad wynikających ze specyfiki jeziora. Choć moje wieloletnie doświadczenia w połowach szczupaków wskazują godziny między 9.00 a 12.00 jako najbardziej atrakcyjne i zapewniające sukces, to wody Choczewa są nieco odmienne. Najlepszą porą kuszenia drapieżnika jest bardzo wczesny poranek, lub godziny przedwieczorne. W maju rozległe płycizny szybko w stosunku do innych jezior regionu wygrzewają wodę, dając okazję do wczesnej aktywności ryb. Powodują też z biegiem wiosennych i letnich dni zarastanie dna w postaci podwodnego kożucha, nieco uciążliwego w prowadzeniu przynęt, szczególnie w letnich miesiącach. Natomiast jesień niezależnie od tradycyjnego w tym okresie apetytu szczupaka, szybko przywraca toń jeziora do stanu komfortowego łowienia

Pozostaje mi zatem zaprosić Kolegów nad malownicze wody jeziora Choczewo ...

 


Zasady wędkowania:

Opłaty wędkarskie za wędkowanie z brzegu
1 dzień 01.05 - 31.05. - 25 zł
1 dzień 01.06 - 31.12. - 15 zł
Opłaty wędkarskie z łodzi
1 dzień 01.05 - 31.05. - 35 zł
1 dzień 01.06 - 31.12. - 25 zł
dostępne również opłaty 7, 14 dniowe, sezonowe i roczne

1. Zezwolenia wędkarskie można wykupić przez 24h/dobę. W godzinach 7.00 - 15.00 w kasie Nadleśnictwa Choczewo, w godzinach 15.00 - 7.00 w portierni (wejście z boku budynku).
2. Za zezwolenie można zapłacić jedynie gotówką w kasie nadleśnictwa lub w portierni
3. Nad jeziorem znajdują się cztery miejsca postoju, zlokalizowane w pobliżu najatrakcyjniejszych łowisk i miejsc najłatwiej dostępnych, pomosty, plaże itp. Niedozwolone jest parkowanie pojazdów silnikowych poza miejscami wyznaczonymi.
4. Nad jeziorem Choczewo bezwzględnie nie można rozpalać ognisk, grili i korzystać z otwartego ognia, a także biwakować.
5. Obowiązuje strefa ciszy z bezwzględnym zakazem korzystania z jednostek pływających z napędem spalinowym.
6. Zezwolenie na wędkowanie jest wypisywane na jedną osobę na określony czas i może korzystać z niego jedynie osoba wpisana na zezwoleniu. Resztę przepisów reguluje Regulamin Amatorskiego Połowu ryb.
7. Wymiar ochronny szczupaka wynosi 50 cm (wg.reg.PZW).

Zobacz           Mapa satelitarna jezioro Choczewskie

Czytaj więcej   Nadleśnictwo Choczewo

Czytaj więcej   Gmina Choczewo, Turystyka