The Garry Dog ... nieco historii


Receptura: Tułów czarny floss przewinięty złotą lametą. Skrzydełka, w tym wykonaniu czerwona koza, lis żółty. Jeżynka perlica barwiona na niebiesko.

Jesienne wieczory robią się dłuższe a i nie wszystkie dni sprzyjają wędkowaniu. Choć sezon lipieniowy w pełni to często bywa, że słota i porywiste wiatry zatrzymują nas w domu, jak mnie dzisiejszego dnia. To czas spokojnych przygotowań do sezonu trociowego przy imadełku. Na użytek połowu tego gatunku powstało wiele much "rodzimych", choć czasem o zamorskim rodowodzie. Wspominany niedawno Edmund Antropik był nie tylko mistrzem połowu najokazalszych salmonów, ale też krajowym prekursorem much dedykowanych tym rybom. Muchy trociowe

Jest jednak wiele klasycznych much łososiowych o wielkiej tradycji, które z powodzeniem możemy stosować w warunkach polskich rzek w połowie troci i pstrągów. Dziś prezentuję jedną z nich - The Garry Dog. Jedna z najpopularniejszych szkockich much, The Garry Dog (Pies Garry) jest ceniona w połowach na wszystkich rzekach, ale szczególnie w tych o ciemnym odcieniu wody. To skutek pierwszych prób z taką kolorystyką w rzekach płynących przez torfowiska. Projekt tej znanej muchy z roku 1850, przypisywany jest znanemu wiktoriańskiemu twórcy much James'owi Wright, lub jak nazywali go przyjaciele – Jimmie Wright. James wcześniej zaprojektował już wiele teraz klasycznych łososiowych much takich jak Silver Doctor, Thunder and Lightning, Durham Ranger, Silver Grey, czy pstrągowa mucha Greenwell's Glory. Mieszkał w Sprouston, Roxburghshire w Szkocji w okolicach dobrze znanej łososiowej rzeki zwanej The Tweed. Legenda głosi, że w oryginalnym wzorze James zastąpił pióra włosiem psa lokalnego księdza. Skonstruował on muchę z użyciem tego oryginalnego materiału na prośbę duchownego. Pies miał na imię Garry, stąd niezwykła nazwa muchy. Inni badacze sugerowali, iż Garry było imieniem księdza, a nie psa. Inni twierdzili, że mucha zaprojektowana była do użytku na rzece Garry w szkockich górskich terenach, podczas gorących “psich dni” kiedy żadna inna łososiowa mucha nie przynosiła skutku. Opisywana mucha znana jest również pod nazwami Minister's Golden czy Yellow Dog (Żółty pies). Prawdziwe pochodzenie nazwy muchy nie ma tak na prawdę znaczenia, ponieważ najważniejszą rzeczą jest to, że w ciągu ostatnich 160 lat, za jej pomocą złowiono tysiące łososi i pstrągów na całym świecie, czego i Wam życzę.