Mokra mucha Black Zulu


Prezentowana mucha jest wariantem znanej i popularnej mokrej muchy Black Zulu. W oryginale zarówno jeżynka przy główce jak i jeżynka tułowia (Palmer) są czarne a jedynym czerwonym akcentem jest ogonek. Jak to bywa w przypadku większości much również i ta doczekała się licznych modyfikacji. Za jedną z bardziej znanych uchodzi wersja z jeżynką niebieską przy zachowaniu czarnego palmera. Takie wykonanie zaprezentował ostatnio Huba w katalogu much FFF Blue Zulu V.

Oryginał sięga historią kilku wieków wędkarstwa szkockiego. Początkowo służyła do połowów jeziorowych pstrągów, uchodząc za jedną z najbardziej skutecznych. W takim przypadku jeżynki wiązane były z piór koguta a miejscem oczekiwanego spotkania pstrąga były szczyty fal. W tamtych czasach dołączyła do grupy  muchowych klasyków jak: Greenwell's Glory, Butcher, Peter Ross oraz wielu innych, znakomitych szkockich much. Trout Flies

Dziś jest również popularną muchą rzeczną a więc zmodyfikowano jeżynki przez zastosowanie miękkich piór kury, by zmienić nieco charakter pracy uwzględniając głębokość nurtu i siłę uciągu wody. Sugerowany rozmiar haczyków to przedział 8 - 14.