Thunder and Lightning Salmon Fly


Thunder and Lightning, ze wszystkich klasycznych, łososiowych much jest jedną z najczęściej dzisiaj używanych w swoim tradycyjnym wykonaniu oraz licznych wariantach. Kombinacja koloru czarnego, żółtego, czerwonego i niebieskiego jest skuteczna na łososiowych rzekach na całym świecie. Jest to mucha, na której łowności można polegać na prawie każdej łososiowej wodzie. Thunder and Lightning (Grzmot i Błyskawica) była kiedyś znana jako "Wielka Burza", ponieważ przynosi najlepsze efekty na rzekach, które są naturalnie ciemne, przy podniesionych stanach mocno trąconej podeszczowej wody. Również podczas zmiany poziomu wody, powodowanym przypływem morza okresowo zmieniającym stan rzeki, szczególnie w odcinakach przyujściowych. 

Prezentowany wzór jest wariantem, wykonanym nico skomplikowanie ponieważ under wing stanowi barwiona na niebiesko sierść wiewiórki. Materiał ładnie pracujący w wodzie stanowiący podporę głównego skrzydełka składającego się z dwóch pasemek lisa w kolorze żółtym i czarnym, dodatkowo rozdzielonych jeżynką z czerwonego siodła koguta. Włosie z wiewiórki jest bardzo śliskim materiałem wymagającym dość solidnego dociśnięcia nicią wiodącą i zwykle w takich przypadkach warto ten etap wiązania wykonać nićmi mocnymi np. jak Gral. Niebieska jeżynka to perlica barwiona na niebiesko, natomiast tułów wykonany z czarnego jedwabiu.

Swego czasu sporo tak wykonanych przez mnie much, trafiło do wielu kolegów w Polsce. W wersji łososiowej na haczykach w rozmiarze 2 i 4, natomiast do połowu pstrąga w rozmiarze 6 i 8. O ile nie mam potwierdzenia połowu troci na ten wzór, o tyle otrzymałem liczne zgłoszenia pstrąga potokowego. Jak się okazuje mniejszy wariant tej muchy w określonych warunkach bywa zabójczo skuteczny w połowie pstrąga potokowego. Dotyczy to zarówno rzek północy jak i wschodniej Polski.