Duchy Avon RiverAby całą historię przybliżyć wypada przyjąć chronologię zdarzeń. Najprościej będzie cofać się powiedzmy od współczesnych czasów, do początku wieku XX a może nieco wcześniej. Oto ukazuje się książka "Dynamic Nymphing: Tactics, Techniques, and Flies from Around the World" autor George Daniel. Przedstawia współczesne techniki połowu na nimfę, charakterystyczne dla Czech, Polski, Francji, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych. Ilustrowana wizerunkami 65 much z zastosowaniem w różnych warunkach zależnie od charakteru rzeki, stanu pogody i pory roku. To świat ołowiu, metalowych główek i często ciężkiej, lub jak kto woli krótkiej nimfy. 

Wstęp do książki napisał angielski wędkarz muchowy Charles Jardine, który podkreśla szczególną rolę Franka Sawyera w drodze do dzisiejszego wizerunku nimfy i sposobu na nią połowu. Po części wynika to z wielkiej fascynacji Charlesa Jardine osobą Sawyera, który był dla niego mentorem i pierwszym opiekunem wprowadzającym w świat wędkarstwa muchowego. Z drugiej zaś strony pojawienie się PTN - Pheasant Tail Nymh, wzoru opracowanego przez Sawyera, było nie tylko wstrząsem dla ówczesnego świata suchej muchy, czy nawet Flymphy, ale milowym krokiem ku skutecznej ciężkiej nimfie. 

W tym miejscu pamiętać musimy, że współczesne wykonania PTN dalece odbiegają od pierwowzoru. Choć materiałem na tułów, ogonek i pochewkę jest nadal sterówka bażanta, to miedziany drucik (lub podobny) stanowi obecnie jedynie przewijkę a rolę dociążenia przejął ołów. Rzadko kto wiąże obecnie Pheasant Tail Nymh w swym klasycznym wyglądzie, który dziś rzeczywiście jawi się topornie, archaicznie i mało estetycznie. PTN Frank Sawyer

Sawyer spędził życie nad rzeką Avon, aż do śmierci w 1980 roku i w otoczeniu tamtych krajobrazów powstała Pheasant Tail Nymh. Bez względu po której stronie muchowej barykady dziś stoimy, czy tradycyjnej suchej i mokrej, czy ciężkiej nimfy warto cofnąć się w czasie, by żywym obrazem przeżyć chwile z tamtych lat, oglądając niżej zamieszczony film.


Z tamtych czasów pochodzi inny słynny wzór autorstwa Sawyera "The Killer Bug", wiązany podobnie jak PTN, lecz tylko z dwóch materiałów bez użycia nici wiodącej.
The Killer Bug
Trudno się dziwić, że w tamtych latach pojawienie się drucianej nimfy było szokujące, bo sama nimfa budziła odrazę tradycjonalistów zapatrzonych w suchą muchę. Książka Sawyera "Nymphs and the Trout", propagująca PTN, ukazała się w 1958 roku a był przecież czas uznać nadchodzące zmiany, które zwiastowała wydana sporo wcześniej "Minor Tactics of the Chalk Stream" 1910 rok. by G.E.M. Skues.


Autor George Edward MacKenzie Skues (1858 – 1949), prezentując i propagując połów na nimfę położył podwaliny po współczesny obraz wędkarstwa muchowego, w dużej części zdominowany nimfą. Wywołał trwający praktycznie do dziś spór zwolenników klasycznej suchej i mokrej muchy z entuzjastami czesania rzecznego dna. GEM Skues