Z biblioteki flytyera - Kur siwy


Kur siwy Gallus sonneratii  ( Fot. John Royall, Facebook )

Nie ma chyba krętacza, który nie wzdycha na widok pięknych piór kapki szyjnej, zwanych Jungle Cock. Z racji niebywałego wzoru i kolorystyki wydawało by się, że kogut obdarzający nas tak pięknym upierzeniem powinien zasługiwać na równie oryginalną nazwę gatunkową. Tu jednak małe rozczarowanie bo to Kur siwy. Nazwa wręcz banalna, może nieco swojska jak na tak egotycznego ptaka. Rzadko mamy okazję podziwiać go w całej okazałości, gdyż zwykle oczom naszym ukazują się przygotowane do handlu kapki. Tym bardziej warto nieco dowiedzieć się o dumnym nosicielu tak wspaniałej szaty.

Zamieszkuje południowe i zachodnie Indie, będąc gatunkiem endemicznym. Zasiedla gęste lasy i bambusowe zarośla do 1500 m n.p.m. Jest też często spotykany na plantacjach herbaty. Kogut osiąga 80 cm, kura znacznie mniejsze 40 cm, gatunek o wyraźnym dymorfiźmie płciowym. Noce spędza na gałęziach drzew. Rano i popołudniu wychodzi szukać pokarmu na otwarte przestrzenie. Jest wtedy bardzo ostrożny. Nigdy nie tworzy dużych stad, ale żyje w parach lub małych grupach. Koguty są poligamiczne i przed lęgami gromadzą wokół siebie 3-5 kur. Samica znosi 3-6 białych jaj, na których po kilku dniach pojawiają się brązowe plamki. Wysiaduje przez 20-21 dni. Sama opiekuje się pisklętami.

Zwany Junglefowl, wchodzi w skład grupy czterech gatunków z rodzaju Gallus, których zasięg występowania to Indie , Sri Lanca , Południowo-wschodnia Azja oraz Indonezja:
Red Junglefowl, Gallus gallus
Sri Lanka Junglefowl, Gallus lafayetii
Grey Junglefowl, Gallus sonneratii
Green Junglefowl, Gallus varius

O zastosowani piór Jungle można by pisać książki, jednak swoją sławę zawdzięczają charakterystycznym policzkom much łososiowych i pstrągowych, jak w prezentowanym poniżej wzorze Thunder Dunkeld V.