Pstrąg źródlany


Pstrąg źródlany (Salvelinus fontinalis) 


Pochodzi z Ameryki Północnej, ze zlewni Atlantyku. Naturalny zasięg występowania obejmuje północno-wschodnią część kontynentu, od Zatoki Hudson na północy wzdłuż całego wybrzeża aż po przylądek Cod oraz Georgię na południu, a na zachodzie górne dorzecze Missisipi i zlewisko Wielkich Jezior. Sprowadzony do Europy, w tym Polski oraz innych części świata w końcu XIX wieku. W Polsce od 1890 roku, nielicznie występuje w niektórych rzekach górskich oraz rzekach północnej Polski jako uciekinier z hodowli. Zasiedla zimne potoki i rzeki o bystrym prądzie. Jest rybą osiadłą. Osiąga zwykle 20–35 (maksymalnie 50) cm i masę ciała do 3 kg. 

Pstrągi źródlane odbywają tarło w tym samym czasie i miejscach co pstrąg potokowy. Zdarza się, że dochodzi do krzyżówek tych dwóch gatunków w wyniku czego powstają tak zwane tygrysy. Nazwane tak ze względu na charakterystyczne pręgi są bezpłodną hybrydą. Niezależnie Pstrąga źródlanego cechuje znaczna odporność i żarłoczność przy relatywnie małych przyrostach osobniczych. Stanowi w ten sposób uciążliwą dla populacji rodzimego Pstrąga potokowego konkurencję, oferując emocje wędkarskie na poziomie małych ryb 20 - 30 cm.  Z w/w względów nie powinien być przedmiotem westchnień i pożądania wędkarzy w świetle co raz donośniejszych głosów środowiska łowców salmonidów o potrzebie zarybień wód otwartych gatunkami obcymi, podobnie jak w przypadku Pstrąga tęczowego lub Palii alpejskiej.

Prezentowany egzemplarz to spora ryba jak na ten gatunek - 43 cm. Stanowił przyłów w połowach lipieni na suchą muchę na rzece Redzie. Jednak by osiągnąć ten rozmiar potrzebował z pewnością wielu lat pobytu w rzece od chwili opuszczenia hodowli.
Zarybienia naszych rzek źródlakiem, tęczkiem lub palią to ponura wizja i droga na skróty. Tak się niestety może stać wobec postępującej degradacji rodzimych wód. Wymienione gatunki choć pięknie ubarwione a w przypadku tęczaka dorastające do sporych rozmiarów, stanowią prosty zamiennik i mogą pozostać niestety alternatywą. Ryby, które poradzą sobie w zamienionych w rowy i kanały strumieniach oraz rzekach. Naszym obowiązkiem jest porzucić wszelkie pokusy łatwego i taniego mięsa i wszelką sposobnością zabiegać o naturalny porządek rzeczy. O rzeki, w których gatunkiem wiodącym pozostanie Pstrąg potokowy i Lipień ... ryby dające wędkarskie emocje, których nic nie zastąpi.


To taka prosta zależność,
zachowamy rodzime gatunki, zachowamy piękno rzeki oraz jej otoczenia. 
Szyk tego zdania przestawić można dowolnie ...