Lipień dla świadomego rzeczy istną niespodzianką



Dzisiejsza publikacja choć tak okraszona piękną polszczyzną J. Rozwadowskiego, w istocie jest spojrzeniem na aktualne miejsce lipienia w systematyce. Do niedawna za właściwą klasyfikację uznawano: wg. "Ryby słodkowodne Polski", Prace zbiorowe pod redakcją Marii Brylińskiej, Państwowe Wydawnictwo Naukowe wydanie II, Warszawa 1991.

Rząd śledziokształtne  Clupeiformes, Goodrich 1909
Rodzina lipieniowate Thymallidae, Gill 1894
Rodzaj Thymallus, Cuvier 1829 
Gatunek Lipień Thymallus thymallus Linnaeus, 1758


Na pożółkłych stronicach Okólnika Rybackiego z 1908 roku, odnajdujemy cytowany poniżej opis lipienia autorstwa J. Rozwadowskiego. W treści autor używa: "Rodzina koregonów", to oczywiście odniesienie do Coregonidae, dawniej wyróżnianej jako rodzina siejowatych. Obecnie obie rodziny Thymallidae oraz Coregonidae sprowadzone zostały do niższej jednostki systematycznej. Zatem aktualna systematyka wygląda następująco:

Rodzina SALMONIDAE – łososiowce 
Podrodzina SALMONINAE - łososie, u nas wszystkie pstrągi, łosoś, trocie, głowacica 
Podrodzina COREGONINAE - głąbiele, u nas sieja, sielawa 
Podrodzina THYMALLINAE - lipienie, u nas lipień


Swoją drogą z jaką przyjemnością czyta się teksty Rozwadowskiego, tworzone umysłem i piórem tamtej epoki ... Może kiedyś pokuszę się o dobrej jakości PDF, by przybliżyć Wam cały artykuł.


Oryginalna ilustracja do publikacji J. Rozwadowskiego


Nasze ryby. 
LIPIEŃ
opisał J. Rozwadowski



”(Thymallus vexilifer właściwiej Coregonus thymallus – die Asche), przez Linneusza bez żadnej racyi do rzędu Salmonidów zaliczony, tłucze się w tem niedobranem towarzystwie po dziś dzień jak Marek po piekle, mącąc i tak już niezbyt klarowne flukta naukowej systematyki” … i dalej