Red Fox Squirrel Nymph


To moja propozycja nimfy w stylu Red Fox Squirrel Nymph 

Haczyk: TMC 5212# 8
Nić: Uni 8 Tan, Black
Ogonek: futro z jakiegoś zonkera
Tułów: dubbing w kolorze red fox squirrel, lameta owalna gold
Jeżynka: thorax - dubbing Fox Squirrel


Można pokusić się o wykonanie dłuższej jeżynki, która lepiej imitować będzie odnóża. Jednak w takim przypadku warto dysponować cała skórą wiewiórki, by samodzielnie wybrać i przygotować dubbing o odpowiednio długim włosiu. W prezentowanej wersji rolę tą spełniło dodanie większej ilości gotowego dubbingu, który nie zawsze spełnia nasze oczekiwania co do rodzaju włosia. Budowanie w ten sposób tak obfitego thoraxu zmienia jednak proporcje, ogólny wizerunek nimfy, czyniąc ją masywniejszą.


Można tą nimfę potraktować złotą główką, choć to już dalece idące odstępstwo od oryginału.Red Fox Squirrel Nymph - wzór nimfy opracowany przez Dave Whitlock w 1960 roku. Imituje larwy jętek, chruścików oraz widelnic. W oryginale wiązana bez złotej główki, choć współczesne warianty prezentują takie konstrukcje. Podstawowym materiałem do wykonania nimfy jest sierść widocznej poniżej wiewiórki Fox Squirrel .

Red Fox Squirrel-Hair Nymph by Dave Whitlock

Haczyk w rozmiarze 6 – 16
Tułów: Red Fox Squirrel sierść z brzucha, przewijka -  złota owalna
Thorax: Red Fox Squirrel Thorax Dubbing - sierść z grzbietu
Ogonek: Fox Squirrel - włosy okrywowe z grzbietu 
fot. Red Fox Squirrel Nymph

Red Fox Squirrel nymph thorax


Zagadką pozostaje słowo - Red w nazwie Red Fox Squirrel Nymph, jako że według receptury nimfa wiązana jest z sierści wiewiórki Fox Squirrel a nie Red Squirrel. Czyli teoretycznie przy wyborze futra jednego z gatunków nazwa powinna brzmieć: Fox Squirrel Nymph lub odpowiednio Red Squirrel Nymph. 

Na użycie przez autora nazwy Red Fox Squirrel Nymph, rzuca nieco światła zróżnicowanie kolorystyczne populacji wiewiórek Fox Squirrel, zwanych również Eastern Fox Squirrel (Sciurus niger), w której odnajdujemy egzemplarze o futrach od szarych, czarnych do właśnie rudawych, czerownawych. Być może należy uznać, że intencją autora był wybór włosia takiej "czerwonej” formy barwnej. Eastern fox squirrel (Sciurus niger)

Do wiązania Red Fox Squirrel Nymph, używa się sierści Fox squirrel (Sciurus niger). To największy przedstawiciel wiewiórek zamieszkujący tereny Ameryki Północnej.  Mylona czasem z widoczną poniżej Red squirrel (Tamiasciurus hudsonicus), gatunek współistniejący na tym samym obszarze. Pierwotnie naturalny zasięg Fox squirrel rozciągał się we wschodnich Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Obecnie została zawleczona równiez do innych stanów USA. Zródło -  tekst i zdjęcie: Wikipedia


Red squirrel - Amerykańska wiewiórka czerwona (Tamiasciurus hudsonicus) – gatunek gryzonia z rodziny wiewiórkowatych występujący w niemal całej Ameryce Północnej – od Alaski, przez Kanadę (aż do wybrzeży Atlantyku w Quebecu oraz Nowej Fundlandii i Labradorze) po Arizonę i Nowy Meksyk na południu oraz Georgię na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych. 


Prowadzi dzienny tryb życia, żyje samotnie w lasach iglastych. Żywi się roślinami, nasionami a także, jajami, małymi ptakami i ssakami.Obejmuje 24 podgatunki. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów gatunek ten został zaliczony do kategorii LC (najmniejszej troski). Nie ma poważniejszych zagrożeń dla populacji tego gatunku. Zródło -  tekst i zdjęcie: Wikipedia