Struganie kijanki


Widok na mokro

Prezentowane muchy są swobodną interpretacją wykonania kijanek jako przynęty muchowej. Bardziej przyczynkiem do rozwinięcia tematu, niż wzorami do naśladowania.

Udział kijanek w żołądkach badanych pstrągów bywa czasem znaczący, opisywany niekiedy na kilkanaście sztuk. Najczęściej wskazuje się okoliczności połowu ryb z taką zawartością w przypadku okresowo podniesionej wody. To za sprawą przyboru rzeki po opadach, gdy woda narusza strefy wylęgu żab unosząc kijanki z nurtem.


To zachęcający powód by na taką okoliczność być gotowym a zawartość naszego pudełka muchowego stanowiły wzory imitujące tą fazę rozwoju płazów. Praktycznie nie odnalazłem gotowych rozwiązań w postaci muchowych imitacji kijanek, zatem pozostała własna wyobraźnia oraz inwencja. Tak powstała prezentowana powyżej mucha, absolutny prototyp. Jeszcze spojrzenia na sucho poniżej i może jakoś to mnie przekona do podjęcia prób w rzece. To jednak za kilka miesięcy więc wypada nie ustawać w poszukiwaniach.Mucha na sucho

Kijanka
Haczyk: streamerowy
Tułów: Body Glass Half Round Mikro
Ogonek: ogon jelenia
Główka: metalowe oczy, czarny i beżowy dubbing

Inną propozycją jest widoczny poniżej kolejny prototyp. Ten np. w oliwkowych tonacjach może będzie imitować bardziej żabkę niż kijankę. Sam nie wiem, może Wam coś przyjdzie do głowy ...
Kijanka
Haczyk: TMC 2457 roz. 6
Tułów: marabut barwiony na czarno, przewinięty srebrnym drucikiem
Ogonek: marabut
Główka: metalowe oczy i czarny dubbing

A może należy trzymać się sprawdzonych sposobów i wierzyć, że pstrągom klasyczna imitacja pijawki kojarzy się równie dobrze z kijanką.


Muchowa wersja pijawki - Autor nuchy Kazimierz Żertka