Tippets w świetle ... gwiazd
Tippets - pelerynka, pod tą nazwą kryje się w języku muchowych krętaczy zestaw charakterystycznych, pomarańczowo - czarnych piór bażanta złocistego. W związku z tym zdjęcie nocnego motyla jest po części żartem, choć niepozbawioną wartości lekcją przyrody. To nie tylko powielone przez naturę ubarwienie, ale przyczynek do odrobiny wiedzy o tajemnicach nocnego życia owadów i ryb.
Skoro mowa o nocnych owadach, to powróćmy do ryb oraz ich nocnego żerowania. Długo zastanawiano się jak ryby dostrzegają owady w ciemnościach, nawet przy bladym świetle gwiazd. Dopiero doświadczenia w laboratorium przyniosły rozwiązanie zagadki. Owady przysiadając na wodzie dotykają jej powierzchni odnóżami. W tych miejscach woda zmienia napięcie powierzchniowe tworząc mini soczewki. To właśnie one skupiają tą odrobinę światła widoczną dla ryb w postaci maleńkich świetlnych punkcików, które ryba dostrzega spoglądając z mrocznych głębin ku powierzchni wody. 

Rolnica tasiemka (Noctua pronuba) - owad z rzędu motyli, z rodziny sówkowatych (Noctuidae). Rozpiętość skrzydeł: 45-56 mm. Motyl nocny, który za dnia przebywa na pniach drzew i ścianach budynków, będąc ukrytym przed oczami drapieżników dzięki ochronnemu ubarwieniu. Postać owada dorosłego spotykamy od czerwca  do września. Żywi się nektarem i sokami dojrzałych owoców.