XI Puchar Brennicy - wpadka organizatorów, czy świadome działanie?

Ubiegłoroczny sezon zawodów muchowych i spinningowych rozgrywanych na pstrągu i lipieniu mamy już za sobą. Obfitował w notoryczne łamanie prawa przez organizatorów, którzy dopuszczali do rozgrywania powyższych bez stosownych zezwoleń urzędów marszałkowskich, wymaganych w przypadku połowu i zaliczania do punktacji ryb o wymiarach mniejszych niż zapisanych w ustawie. Przynajmniej w świetle wypowiedzi Rzecznika Prasowego ZG PZW można się domyślać, że władze związkowe najwyższego szczebla uznały potrzebę jedynie podkreślenia grubą kreską wspomnianych praktyk i ogłosiły nowe otwarcie. Jeśli uznać to za sukces w znaczeniu wiedzy ZG PZW o takich przypadkach i reakcję w postaci słynnej już Uchwały nr. 67, to jak dziś odczytać ich bierność wobec kolejnych nieprawidłowości podczas zwodów wędkarskich rozegranych w bieżącym sezonie, pod rygorem wspomnianej uchwały i stanowiska Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szczególnie, że Ministerstwo wyraźnie w swoim piśmie z dnia 31 grudnia 2014 wskazało nie tylko wykładnię przepisów ale jednoznacznie pouczyło Polski Związek Wędkarski o ciążących na nim obowiązkach. Fragment pisma poniżej;
(Oryginał w poprzednim wpisie)

"Jednocześnie w myśl przepisu art.9 ust.1 ustawy jeżeli ryby złowione poniżej wymiaru ochronnego są żywe, to należy je niezwłocznie wypuścić do tego samego łowiska, z zachowaniem niezbędnej staranności. Jednakże należy tu zaznaczyć, że przepis ten nie upoważnia do połowu ryb o długości poniżej wymiaru ochronnego.

Wobec powyższego chciałbym podkreślić, iż Polski Związek Wędkarski jako organizator zawodów wędkarskich powinien dołożyć wszelkich starań w celu zapewnienia przestrzegania przepisów w zakresie połowu ryb o wymiarach ochronnych. Wewnętrzne regulaminy Polskiego Związku Wędkarskiego nie mogą być sprzeczne z przepisami ustawy oraz rozporządzeń wykonawczych do niej.

Podpisano: Dyrektor Departamentu Rybołówstwa Tomasz Nawrocki
Do wiadomości: Polski Związek Wędkarski. ul. Twarda 42, 00-831 Warszawa"

Jak widać dziś, w przypadku XI Pucharu Brennicy rozegranego w dniu 14 marca 2015, można podejrzewać, że ogromna ilość pstrągów poniżej 25 cm została zaliczona do punktacji w postaci przelicznika 50 punktów za rybę, bez podania w tabelach wymiaru a to już sugeruje świadome działanie w miejsce zaniedbania. Jeśli uważnie prześledzić przytoczone wyniki i sposób punktacji, to własnie ta pula generowana przez wielokrotność 50 punktów za ryby prawdopodobnie niewymiarowe decydowała o czołowych miejscach w tabeli. Być może nasze podejrzenia są bezpodstawne, jednak w tym miejscu wypada liczyć na oficjalne stanowisko organizatora zawodów i wyjaśnienie tajemniczych pustych pól (długość ryb) w tabeli wyników, które były podstawą do przypisania im 50 punktów za sztukę.

Polski Związek Wędkarski nie dołożył wszelkich starań by zapobiec tej praktyce, w myśl brzmienia własnej uchwały a co ważniejsze zaleceń ministerstwa. Nie dołożył żadnych starań a co gorsza nie zamierza nawet ustosunkować się do tego faktu na internetowym portalu ZG PZW, gdzie pytania wędkarzy w tej sprawie kierowane do Rzecznika prasowego ZG PZW, od długiego czasu pozostają bez odpowiedzi. 

Pytanie jednego z Kolegów z dnia 16 marca 2015:
"Widzę, że dyskusja utkwiła w martwym punkcie, a w między czasie pojawiły się kolejne zawody ( XI Puchar Brennicy ), gdzie przedmiotem rywalizacji sportowej były ryby o wymiarach ochronnych. Puchary zostały już rozdane, ale czy takie zawody można uznać za legalne ? Co na to Główny Kapitanat Sportowy ? "

Pomijam już deklarowaną jawność i rzekomo nową politykę informacyjną naszego związku, ogłoszoną przez Prezesa Zarządu Głównego PZW, Kolegę Dionizego Ziemieckiego u progu jego kadencji. Gdyby owym deklaracjom towarzyszyły szczere intencje, to w przypadku opisanych nieprawidłowości winniśmy dowiadywać się z inicjatywy i woli ZG PZW a nie na podstawie dochodzenia prawdy przez Kolegów wędkarzy w postaci pytań kierowanych do rzecznika prasowego i publikowanych na portalu ZG PZW. To władze związkowe winne wychodzić przed szereg swoich członków, nie pozostawiając wątpliwości co do swoich intencji.

Powracając do tematu, poniżej tabela wyników wspomnianych zawodów -  źródło; Facebook - Wyniki z Brennicy 
Oczywiście można zadać pytanie czy jest to wpadka organizatorów, czy świadome działanie oraz bagatelizowanie zaleceń ZG PZW oraz Ministerstwa. Na to pytanie winien odpowiedzieć ZG PZW ... a dla własnego dobrego imienia oraz powagi swoich decyzji w formie uchwał, zrobić to niezwłocznie odpowiadając na pytania postawione w tej publikacji oraz na stronie ZG.