VI Puchar Przyjaciół Białej Przemszy- ukłony dla organizatorów
W przypadku towarzyskich zawodów spinningowych lub muchowych rozgrywanych w ubiegłym sezonie, granicą rozsądku organizatorów a raczej jego braku często był wymiar ochronny szczególnie dla pstrąga zapisany w ustawie - 25 cm. Chętnie naginano RAPR na potrzeby punktacji z zgodą okręgowych władz związkowych. Postępowanie proste, nie wymagające uzasadnionego wniosku do urzędu marszałkowskiego, ot przychylne spojrzenie decydentów na emocje sportowej rywalizacji. Do tego kilka peanów sławiących duch i atmosferę wspólnego wędkowania i radości ze spotkania dawno nie widzianych kolegów. Argumentacja lotna i przyjazna i jak tu wobec tej sielankowej scenerii stawiać jakieś małostkowe zarzuty o połowie małych pstrągów, mierzeniu i zaliczaniu do punktacji. Polacy nic się nie stało ... To jednak pochodna a raczej skutek podobnych praktyk rodem ze sportu kwalifikowanego, tak chętnie i bezkrytycznie przenoszonych do sportu amatorskiego i zawodów towarzyskich. 


Dlatego dziś czytając regulamin zawodów - VI Puchar Przyjaciół Białej Przemszy, można rzecz podsumować jednym stwierdzeniem - kapelusz z głowy dla organizatorów imprezy. By sprawa była jasna już na wstępie przytoczę fragmenty wspomnianego regulaminu.

Regulamin:
Rodzaj zawodów:  towarzyskie, indywidualne, na zasadach „no kill”
Klasyfikacja:
-spinning
-sztuczna mucha
-ryba zawodów.
Miejsce rozgrywania zawodów:
BIAŁA PRZEMSZA
Dozwolone metody połowu:
spinning i sztuczna mucha (haki bezzadziorowe lub pozbawione zadzioru)
Sprzęt i przynęty:
Ponieważ do punktacji będą zaliczane tylko ryby wypuszczone, obowiązuje stosowanie haków bezzadziorowych lub pozbawione zadzioru. Każdy zawodnik powinien posiadać przy sobie: podbierak, cyfrowy aparat fotograficzny (lub telefon z aparatem o dużej rozdzielczości). Sędziowanie będzie odbywać się na zasadach „koleżeńskich” – dowodem złowienia wymiarowej ryby będzie jej zdjęcie wraz z miarką 

Do punktacji będą zaliczane wyłącznie ryby przekraczające wymiar ochronny 30 cm. Aby zgłosić rybę należy zrobić jej zdjęcie z miarką i dostarczyć do komisji sędziowskiej (pokazać, przesłać MMS’em, przesłać poprzez bluetooth itp.). Pełne brzmienie regulaminu i komunikatu o zawodach: VI Puchar Przyjaciół Białej Przemszy – Zaproszenie

Jak widać można zaproponować formułę zawodów bez nadętej argumentacji i nadmuchanego do granic balonu emocji rozhisteryzowanych uczestników w obawie przed brakiem sukcesu sportowego w przypadku stosowania wprost przepisów okręgowych. Z poszanowaniem dobrostanu rzeki i pstrągowych maluchów. Z ustawieniem poprzeczki, która skłoni startujących do wykazania choćby minimum kunsztu wędkarskiego. Szczególnie, że pokusa sięgnięcia po niewymiarowe pstrągi do punktacji jest nie mała, gdy spojrzymy na poniższe dane:

Z monitoringu Białej Przemszy z 2012 roku wynika, ze populacja pstrąga potokowego stanowi 40% składu gatunkowego rzeki, w znaczeniu ilościowym a 65% wagowym a jej podział na roczniki powyżej i poniżej wymiaru ochronnego rozkłada się około - 50 na 50 procent. Średnia masa potokowców - 180 g. Zarybienia to 10 tysięcy sztuk wiosennego narybku pstrąga potokowego i raczej nic się nie zmieniło w ramach nowego operatu. W uzupełnieniu - lipień to 2% składu gatunkowego rzeki, który łącznie obejmuje 14 gatunków ryb.

Nie jest to jedynie rozsądne postępowanie organizatorów wspomnianych zawodów ale również generalnie Okręgu Katowice. Wystarczy spojrzeć na poniższe zapisy publikowane na okręgowym portalu internetowym:


Zmiany regulaminowe w zasadach wędkowania obowiązujące 
na wodach ogólnodostępnych Okręgu PZW w Katowicach od 2015 r. : 

I. Na wodach Okręgu PZW Katowice wędkarza obowiązuje: roczny limit połowu ryb w ilości 35 szt. łącznie dla następujących  gatunków ryb:  szczupak, sandacz, pstrąg potokowy,

VII. Wprowadza się następujące zmiany regulaminowe połowu ryb na wodach górskich:  - Biała Przemsza z dopływami nr 023 - wymiar ochronny pstrąga potokowego do 30 cm oraz zakaz zabierania lipieni oraz spinningowania od 01.09. do 31.01. Limit dzienny połowu pstrąga potokowego 2 szt..

Podobnych zmian i ograniczeń próżno od lat wypatrujemy w zapisach innych okręgów a szczególnie w Okręgu Gdańsk. Tu liberalna polityka stosowania zaniżonych względem własnych rozporządzeń, dla konkretnych łowisk okręgu wymiarów ochronnych, na zawodach panoszy się na dobre. Nie wspomnę o rabunkowych limitach dziennych i praktycznie nieograniczonych rocznych w przypadku pstrąga i lipienia oraz pozostałych ryb drapieżnych. 

Również poniższy zapis w regulaminie Okręgu PZW w Katowicach zasługuje na uwagę, gdzie podobny okres ochronny lipienia powinien mieć zastosowania na wodach rzek północy Polski, wobec jego rzeczywistego cyklu rozrodczego i potrzebie zmniejszenia presji na ten gatunek w miesiącach zimowych.

IX. Na podstawie porozumienia z VŬS ČRS Ostrawa, na odcinkach granicznych rzek: Olza, Odra i Piotrówka, obowiązuje następujący regulamin połowu ryb:
1) Okresy ochronne ryb:
- lipień - 01.12. ÷ 15.06

Niestety dziś dożyliśmy czasów gdzie normalność i zdrowy rozsądek są w cenie a szanowanie zapisów RAPR w przypadku sportu amatorskiego czy towarzyskiego staje się wydarzeniem wartym zauważenia. Podobnie jak stosowane wymiarów ochronnych podczas zawodów tego typu, na mocy regulaminów poszczególnych łowisk i odstępstw zapisanych w okręgowych informatorach wód pstrąga i lipienia. To co powinno być normą uznajemy za przypadek godny uznania ... sorry taki mamy klimat.