Tajemnicze stworzenia z morskich głębin


Kur diabeł, ilustracja z "A HISTORY OF THE FISHES OF THE BRITISH ISLANDS"


Tajemnicze stworzenia z morskich głębin od wieków pobudzały wyobraźnię i badawcze aspiracje przyrodników. Szczególnie ryby, które przez obfitość gatunków oraz zasiedlanie wszelkich morskich środowisk i głębokości, nierzadko jawiły się wyszukanymi kształtami i barwami. Nawet zimne wody Atlantyku, Morza Północnego oraz Bałtyku, proponowały obfity materiał badawczy, który znalazł swoje miejsce w licznych publikacjach sięgających wielu wieków. W tamtych czasach powstawały pięknie ilustrowane przyrodnicze albumy a zamieszczone tam wizerunki dziwacznych ryb, budziły nie mniejszą od samych autorów ciekawość czytelników. Rozwój nauk przyrodniczych i zwiększające się nakłady publikacji czyniły morską wiedzę coraz bardziej powszechną a dzięki staraniom ówczesnych ilustratorów również mogliśmy zajrzeć w głębiny Bałtyku. Wiele gatunków ryb z Morza Północnego, które na skutek geologicznych i klimatycznych przemian naszego morza na stałe trafiły w skład bałtyckiej ichtiofauny, odnalazło swoje miejsce na pięknych rycinach. 

Z punktu widzenia ryb bałtyckich, jedną z najciekawszych publikacji jest "A HISTORY OF THE FISHES OF THE BRITISH ISLANDS" BY JONATHAN COUCH" Dzieło opublikowane w czterech tomach, między rokiem 1862 i 1865, zawiera 256 barwnych ilustracji o dużej wartości artystycznej i naukowej. które oprócz rodzimych dla autora gatunków, prezentuje również "nasze".


Jonathan Couch (1789 - 1870), brytyjski przyrodnik, który większość życia spędził w Polperro, małej wiosce rybackiej między Looe i Fowey, na południowym wybrzeżu Kornwalii.  Tam bez reszty poświęcił się badaniom morskiej fauny a szczególnie rybom. Otrzymał klasyczne wykształcenie wzbogacone o studia medyczne, co czyniło go osobą szanowaną przez miejscową społeczność. Był chirurgiem, aptekarzem, badaczem, botanikiem a nawet archeologiem. Praca na rzecz miejscowej społeczności owocowała wszelką pomocą od miejscowych rybaków, którzy dostarczali mu niezliczone okazy ryb do badań oraz wykonania ilustracji. Efektem pracy jego życia było wydanie wspomnianej wyżej publikacji. Na jej stronicach odnajdujemy dziesiątki gatunków a dla naszej wiedzy zamieszczam kilka wybranych. Jonathan Couch był niezwykle cenionym naukowcem swojej epoki, który korespondując z wieloma uznanymi przyrodnikami służył im pomocą w identyfikacji okazów fauny morskiej.
Poniżej wybrane ryciny, ryb występujących również w Bałtyku:


Węgorzyca 


Tobiasz


Tasza


Wężynka


Flądra