Tobiasz


Fot. źródło: salibahtiyar.tr.gg

Tobiasz (Ammodytes tobianus) - gatunek morskiej ryby z rodziny dobijakowatych Ammodytidae


Treści dotyczące fauny Bałtyku a szczególnie prezentujące sylwetki ryb zamieszkujących ten akwen oraz przełożenie tej wiedzy na wędkarską praktykę, dla wielu kolegów są oczywiste. Nie jeden z Was wędkował na plażach, falochronach czy z jednostek pływających. Oddawał się połowom łososiowatych, dorszy lub belony. Jednak wielu jeszcze tego nie czyniło i szczególnie tym kolegom dedykuję cykl artykułów o Bałtyku i morskim wędkarstwie, który w ostatnim czasie przewija się na stronach mojego portalu.

Tobiasze, Ammodytidae - przedstawiciele tej rodziny powszechne występują w zimnych morzach obu półkul, również charakterystyczne dla europejskiego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Tylko kilka gatunków spotykamy w ciepłych i umiarkowanych morzach, a niektóre nawet na Hawajach. W Morzu Śródziemnym występuje tylko jeden endemiczny gatunek Gymnammodytes cicerelus, którego siedliskiem jest płytka, piaszczysta strefa dna, 5- 10 m. 


Fot. źródło Wikipedia

Przedstawicielem bałtyckiej populacji Ammodytidae - dobijakowate, jest Ammodytes tobianus, powszechnie zwany - tobiaszem, czasem tubisem. Osiąga długość ok. 22 cm, ubarwienie srebrzyste z ciemniejszym grzbietem. Żywi się głównie skorupiakami planktonowymi, rzadziej narybkiem. Występuje w ławicach, zagrożony ukrywa się w piaszczystym dnie. Jest to gatunek płodny, samica składa od 4 do 20 tysięcy jaj a co ważniejsze, dojrzałość płciową osiągają w wieku 1-2 lat i to przy rozmiarze zaledwie 8 cm. Taka strategia przetrwania zapewnia temu gatunkowi znaczącą liczebność mimo, że jest jednym z głównych składników pokarmowych dorszy. Natomiast na wodach Atlantyku poławiany jest na skalę przemysłową do produkcji mączki rybnej.

Drugim gatunkiem naszego morza jest dobijak Hyperoplus lanceolatus. Zasięg występowania północno-wschodni Ocean Atlantycki wzdłuż europejskich wybrzeży Morza Norweskiego, Morza Północnego, Morze Bałtyckie do głębokości 60 m. Dorasta przeciętnie do 20-30 cm. Żywi się zooplanktonem i małymi rybami. Jedną z cech różniących go od poprzedniego gatunku jest ciemna plamka po każdej stronie pyska. Regionalna (Kaszubska) nazwa "tubis" odnosi się do obu tych gatunków.Dobijak Hyperoplus lanceolatus, fot źródło:  www.aphotomarine.com

Tobiasze nie mają znaczenia wędkarskiego rozumianego wprost, ale stanowią doskonałą przynętę w postaci naturalnej. Poławiane są przez rybaków w sieci a następnie używane jako przynęta na węgorze. Rybackie bazy i przystanie to w zasadzie główne miejsce pozyskania tobiaszy, które wędkarze zamierzają wykorzystać w formie całych rybek lub filetów do połowu morskich drapieżników z plaży lub łodzi. Szczególnie cenione są spinningowe imitacje tobiaszy w połowach dorszy, belony oraz bałtyckich łososiowatych. Imitują je błystki wahadłowe, pilkery oraz przywieszki.


Morskie wahadłówki Hansen Lotus 22 g, imitujące tobiasza, do połowu łososiowatych i belony

Wielu producentów sprzętu wędkarskiego chętnie podchwyciło pomysł imitowania tobiaszy za pomocą pilkerów, oferując mniej lub bardziej realistyczne przynęty. Przykładem Pilker Tobiasz firmy Jaxon, choć podobne wzory odnajdziemy pośród oferty większości popularnych marek w Polsce.Opis producenta ... Pilkery Holo Select Getka Tobiasz, autorska seria pilkerów przygotowana dla Jaxona przez jednego z najlepszych europejskich specjalistów w łowieniu dorszy. Mariusz Getka to niepodważalny autorytet w morskich połowach na dużych głębokościach, wielokrotny mistrz Polski i zdobywca Grand Prix, legenda polskiego wędkarstwa morskiego. Źródło niezwykłej skuteczności tych pilkerów tkwi w połączeniu dobrze przemyślanej akcji opadającej przynęty z dobraniem optymalnego jej koloru. Trzeba zaznaczyć, że dobór koloru jest uzależniony od charakteru łowiska i co szczególnie ważne, od pory roku. Wszystkie pilkery uzbrajamy w wysokiej klasy kotwiczki morskie Perma Steel.

Kierując się dalej, od opisu gatunków ryb do morskich połowów, zachęcam kolegów do własnych prób i przeżyć podczas morskiej wyprawy wędkarskiej. Generalnie pilkery nie odbiegają cenami od pozostałych przynęt spinningowych, jednak na potrzebę jednej wyprawy np. przy okazji wakacyjnego pobytu nad wybrzeżem są zbędnym kosztem. Podobnie jak podstawowy sprzęt - wędka, kołowrotek i plecionka. Zwykle na wyposażeniu każdego kutra lub łodzi, świadczących morskie rejsy wędkarskie można całość wypożyczyć za kwotę ok. 20 zł. 

To zachęta by w urlopowym odruchu spróbować swoich sił, choć terminy rezerwacji miejsc u niektórych szyprów są długie. Niezależnie przy obecnie dużej ilości jednostek pływających tego przeznaczenia, zawsze można coś załatwić na zasadzie - last minute. Nie wszystkie dni tygodnia są obłożone chętnymi w stu procentach a zdarza się również, że ktoś odwoła swój udział indywidualnie lub nawet całej grupy, robiąc miejsce dla innych chętnych. Pozostaje wykonać kilka telefonów do szyprów, mieć w zanadrzu nieco cieplejszych i przeciwdeszczowych cuchów na wszelki wypadek. Można już ruszać w morze, zamiast objadać się lodami i kupować pamiątki wykorzystując dzień np. chwilowego załamania plażowej pogody.