Ono przyrody


Koralówka czerwonowierzchołkowata [gałęziak groniasty] Ramaria botrytis  Ricken 1918. Owocniki wyrastają od lata do jesieni, na ziemi, w lasach liściastych i mieszanych, zwłaszcza pod bukami. Obecnie uznana za gatunek wymierający, umieszczony w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Patrząc na dziesiątki tysięcy turystów na plażach polskiego Bałtyku, trudno uwierzyć, że lipiec jest najbardziej deszczowym miesiącem w roku w naszym kraju. To wynik obserwowanych od lat gwałtownych frontów atmosferycznych generujących krótkotrwałe ale niezmiernie obfite opady, mierzone nierzadko 50 - cio litrowa ilością wody na metr kwadratowy i więcej. No cóż klimat się zmienia i choć można wdać się w uporczywe dywagacje co jest tego powodem - człowiek czy natura. Nie zmienia to postaci rzeczy, że przyjdzie nam się dostosować a wędkarskie nawyki wyznaczane rytmem natury przystosować do obserwowanych zmian.


Taką sytuacje mieliśmy ostatnio w Trójmieście i okolicach. Gwałtowny front burzowo - deszczowy zgotował nam małą apokalipsę. Krótko mówić zlało nas jak w potopie, istny armagedon. Pomijając krótkotrwałą uciążliwość komunikacyjną dla mieszkańców, dla nas wędkarzy oznacza to w dłuższej perspektywie wyłączenie z wędkowania rzeki Redy. Jak widać na zdjęciach rzeką płynie ogrom mocno trąconej wody, no prawie błoto. Trudno nawet zorientować się gdzie znajduje się naturalne koryto rzeki. Okoliczne łąki zostały zalane a po środku nurtu sterczą teraz konary krzewów i pnie drzew, jeszcze do niedawna wyznaczające linię brzegową rzeki.


Alternatywą dla czerpiących z natury może być lipcowe grzybobranie. To też przyrodniczy ewenement, bo o ile w lasach okolic Kościerzyny grzyby w lipcu to żadna nowość, to wejherowskie drzewostany oprócz borowików rzadko obfitowały w inne grzyby o tej porze roku. W tym sezonie jest inaczej bo bez problemu odnajdziecie gatunki charakterystyczne dla jesieni. W borach świerkowych rosną już masowo podgrzybki a brzozy obfitują w koźlarze. O jagodowych łąkach pełnych kurek już nie wspomnę.


Pierwszy tegoroczny borowik


Muchomor czerwieniejący (Amanita rubescens) W Polsce jest bardzo pospolity. Występuje w lasach liściastych, iglastych i mieszanych. Rośnie na ziemi, wśród mchów, szczególnie pod brzozami, bukami, sosnami, dębami. Owocniki wytwarza od czerwca do listopada. Uchodzi za gatunek jadalny, jednak po długotrwałym odgotowaniu. Mimo to nie próbujcie tego w domu, bo w przypadku grzybów tego rodzaju łatwo o pomyłkę a skutki tragiczne.