Prześpij się z tęczakiem ... cz. I


Pstrąg tęczowy ... z gatunkiem tym jest jak spanie z psem w jednym łóżku, połowa to robi a druga połowa się do tego nie przyznaje. Część naszej społeczności łowi i ceni tę rybę. Inni publicznie manifestują szkodliwość dla rodzimych populacji pstrąga potokowego lub lipienia, ale jak pokaże się w rzece to nie pogardzą, tłumnie stawiając się na sygnał o jego masowej obecności. Oczywiście pod hasłem usuwania gadziny z rzeki ... przynajmniej oficjalnie.

Jest też inna strona postrzegania tego gatunku, czyli przez pryzmat przepisów prawa oraz decyzji Polskiego Związku Wędkarskiego. Mam na myśli obecność pstrąga tęczowego, która jest faktem w wodach otwartych, zatem na początku uporządkujmy pojęcia. 

1. Gatunek obcy - definiuje Ministerstwo Ochrony Środowiska, rozporządzenie z dnia 9 września 2011. 
2. Gatunek inwazyjny - definiuje European Strategy on Invasive Alien Species, Strony Konwencji Berneńskiej w grudniu 2003 r. (zdolność do tworzenia samorozradzających się populacji ).
3. Gatunek nierodzimy ( użytkowy) - definiuje Ministerstwo Rolnictwa i rozwoju Wsi, z dnia 16 listopada 2012 r. 

Ad.1. Obecnie zgodnie prawem krajowym, tj. art. 120 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, zabrania się wprowadzania do środowiska przyrodniczego oraz przemieszczania w tym środowisku roślin, zwierząt lub grzybów gatunków obcych. W tym miejscu warto przywołać ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 9 września 2011 r  oraz zawartą tam listę gatunków ryb, ograniczoną do: 


LISTA ROŚLIN I ZWIERZĄT GATUNKÓW OBCYCH, KTÓRE W PRZYPADKU UWOLNIENIA DO ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO MOGĄ ZAGROZIĆ GATUNKOM RODZIMYM LUB SIEDLISKOM PRZYRODNICZYM ... RYBY 
27. babka bycza Neogobius melanostomus
28. babka łysa (babka gołogłowa) Neogobius gymnotrachelus
29. babka marmurkowata (babka marmurkowa) Proterorhinus marmoratus
30. babka szczupła (babka rzeczna Neogobius fluviatilis
31. czebaczek amurski Pseudorasbora parva
32. pirapitinga (pirania paku) Piaractus brachypomus
33. sumik karłowaty Ameiurus nebulosus
34. trawianka Perccottus glenii

Ad.2.  Definicję przytaczam poniżej, cytując za:  INWAZYJNE GATUNKI RYB W POLSKICH WODACH - ZAGROŻENIE DLA RODZIMEJ ICHTIOFAUNY  Uniwersytet Łódzki, Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców:

"Według definicji zaproponowanych przy opracowaniu „Europejskiej strategii dotyczącej inwazyjnych gatunków obcych” (European Strategy on Invasive Alien Species), przyjętej przez Strony Konwencji Berneńskiej w grudniu 2003 r., za gatunek obcy uważa się gatunek, podgatunek lub niższy takson introdukowany (przeniesiony) poza zasięg, w którym występuje on (lub występował w przeszłości) w sposób naturalny, włącznie z częściami, gametami, nasionami, jajami lub propagulami tego gatunku, dzięki którym może on przeżywać i rozmnażać się; ponadto inwazyjny gatunek obcy to taki, którego introdukcja lub rozprzestrzenianie się zagraża różnorodności biologicznej. Należałoby również dodać, że istotnym warunkiem inwazyjności jakiegoś organizmu jest jego zdolność do tworzenia samorozradzających się populacji na nowo zajętym terenie. W myśl tych definicji spośród długiej listy obcych ryb w naszych wodach słodkich za inwazyjne można obecnie uznać siedem gatunków" ... czytaj więcej:  UŻYTKOWNIK RYBACKI-NOWA RZECZYWISTOŚĆ, PZW 2008 

Ad.3. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 listopada 2012 r.w sprawie wykazu gatunków ryb uznanych za nierodzime i wykazu gatunków ryb uznanych za rodzime oraz warunków wprowadzania gatunków ryb uznanych za nierodzime, dla których nie jest wymagane zezwolenie na wprowadzenie . (Nie jest wymagane zezwolenie Ministerstwa Ochrony Środowiska).

jesiotrowate Acipenseridae
1 bieługa Huso huso
2 jesiotr syberyjski Acipenser baeri
3 jesiotr rosyjski Acipenser gueldenstaeti
4 siewruga Acipenser stellatus
5 sterlet Acipenser ruthenus
6 szyp Acipenser nudiventris
7 mieszańce gatunków ryb wymienionych w lp. 1–6

karpiowate Cyprinidae
8 amur biały Ctenopharyngodon idella
9 karaś złocisty Carassius auratus
10 karp Cyprinus carpio
11 tołpyga biała Hypophthalmichthys molitrix
12 tołpyga pstra Aristichthys nobilis

długowąsowate Clariidae
13 sum afrykański Clarias gariepinus

łososiowate Salmonidae
14 golec Salvelinus alpinus
15 palia jeziorowa Salvelinus namaycush
16 peluga Coregonus peled
17 pstrąg źródlany Salvelinus fontinalis
18 pstrąg tęczowy Oncorhynchus mykiss

bassowate Centrarchidae
19 bass wielkogębowy Micropterus salmoides

sumikowate Ictaluridae
20 sum kanałowy Ictalurus punctatus 

Wobec powyższego oraz niemałej populacji tęczaków zasiedlających wody rzek północy kraju, Polski Związek Wędkarski przyjął regulację zapisaną w RAPR o braku limitu połowu dziennego pstrągów tęczowych a za tym idzie obowiązującą na wodach otwartych.

RAPR VI. OCHRONA RYB. 9. Limity połowu nie dotyczą amura, tołpygi, krąpia, karasia srebrzystego, leszcza, pstrąga tęczowego i pstrąga źródlanego oraz gatunków ryb wymienionych w rozdziale IV, pkt. 3.7.