Lotus pedunculatus ... z cyklu brzegami naszych rzek


Jak to zwykle bywa, gdy dni tygodnia wypełnione są pracą, świeci słońce, jest ciepło i bezwietrznie. Weekend oczywiście musi przynieść załamanie pogody i wszelkie wędkarskie plany należy odłożyć. Nie inaczej jest dziś, bo na wybrzeżu hula porywisty i lodowaty wiatr. To jednak nie jest stracony czas dla przyrodnika. W zaciszu domu można przywołać wspomnienia najpiękniejszych chwil spędzonych nad rzeką a do takich bez wątpienia należy pora jętki majowej. Przełom maja i czerwca to okres naszej wzmożonej aktywności. Emocje związane z okazją spotkania najbardziej okazałych pstrągów, wiodą nas nad wodę znacznie wcześniej niż godziny wylotu majówek. Zwykle w łowisku jesteśmy na długo przed wieczornym misterium i gdy muchowa wędka jest już gotowa, rozpoczynamy wędrówkę ku rzece. 

Wiosenne dni bywają upalne, droga prowadzi nas łąkami, trzcinowiskami oraz wszędzie tam gdzie otoczenie wody porasta bujna roślinność. To dobra chwila by zwolnić kroku dla odpoczynku, bo nawet oddychające portki już lepią się ciała a komary precyzyjnie nas namierzyły nie dając spokoju. To okazja by spojrzeć co tracimy goniąc nad wodę. Wokół pachną łąki trawą pierwszych sianokosów. Zachodzące słońce zmienia barwę drobnych kwiatów porastających łanami okoliczne nieużytki. To początek corocznego cyklu życia, gdzie owady i ptaki uwijają się na łąkami. Pośród tej scenerii mijamy czasem bezwiednie niepozorną roślinkę. To Komonica błotna Lotus pedunculatus, o pięknych żółtych kwiatach na podobieństwo storczyków, jednak należy do innej rodziny - motylkowatych. 

Jej stanowiska dość licznie występują nad rzeka Łebą, choć jako gatunek nie jest rośliną pospolitą. Wschodnie obszary naszego kraju są granicą jej występowania. Dorasta do 60 - 80 cm, więc bez trudu można ją namierzyć wzrokiem w zespołach roślinności podmokłych łąk i torfowisk. Tym bardziej, że okres kwitnienia Komonicy błotnej przypada na maj i czerwiec, czas święta muszkarzy. 


Komonica błotna Lotus pedunculatus


Pora jętki majowej i czas sianokosów na Łebą


Zespół roślinności podmokłych łąk na Łebą, stanowisko Komonicy błotnej.