Powojenne błystki firmoweAutor opracowania Robert Kostecki

Po II Wojnie Światowej swoją przedwojenną działalność kontynuowała warszawska firma B. Radwański & K. Meynas, działającą pod nazwą „SUM”, skutecznie uzupełniając braki na rynku wędkarskim. Sklepik tej firmy mieścił się przy ul. Krajowej Rady Narodowej (KRN) w Domu Wędkarza. Firma przetrwała wojnę i ciężki powojenny okres tępienia tak zwanej inicjatywy prywatnej. Tę zasłużoną dla polskiego wędkarstwa firmę, znaną z błystek obrotowych: „Radar”, „Super Wir” czy „Amur” oraz wahadłówek szczupakowych: „Wydra”, „Tramp”, „Alga” i „Gnom”, podobno skutecznie doprowadzili do upadku zarządcy Domu Wędkarza, a sklepik oddany został we władanie bankowi. 


Kluczową postacią, mającą wpływ na kształt, jakość i asortyment produkowanego sprzętu był Bronisław Radwański. Był doskonałym wędkarzem łowiącym z pasją, członkiem i aktywnym działaczem Warszawskiego Towarzystwa Wędkarskiego. W swoim życiu złowił wiele okazałych ryb, w tym potężne szczupaki na Mazurach i w Brdzie „sześćdziesiątaki” pstrągi potokowe. Swoich sił próbował również w domowej produkcji doskonałych, uznawanych wśród jego znajomych błyszczy na trocie. 


W styczniu 1947 roku rozpoczęła swoją działalność Spółdzielnia "Sprzęt Rybacki". Już w pierwszych latach działalności lokalna baza surowcowa do produkcji uzupełniana była importem - kory korkowej, bambusa, i drutu stalowego nierdzewnego. Spośród sprowadzanych gotowych wyrobów należy wymienić przede wszystkim haczyki i  kotwice firmy Mustad. W zakresie dystrybucji sprzętu wędkarskiego, Spółdzielnia początkowo zmuszona była posługiwać się placówkami prywatnymi dla braku odpowiednio rozbudowanej sieci uspołecznionego aparatu handlu detalicznego. W miarę wzrostu zapotrzebowań rynku na artykuły rybackie i wędkarskie Spółdzielnia przystąpiła do tworzenia własnych placówek w terenie, organizując filie hurtowe na szczeblu wojewódzkim. 


W ten sposób powstały w 1950 roku filie w Gdyni, Poznaniu, Wrocławiu; w roku 1951 - w Bydgoszczy, Krakowie i Łodzi; w roku 1952 - w Szczecinie i Stalinogrodzie (obecnie Katowice). W Warszawie dla zaspokojenia potrzeb odbiorców indywidualnych otwarto sklep detaliczny wędkarski przy ul. KRN (obecnie ul. Twardej). W katalogach handlowych tej firmy z 50. lat XX wieku figurowały m.in. błystki sygnowane znakiem „Czapla”.

W 1957 roku w Krakowie powstała Spółdzielni Pracy Sportowego Sprzętu Wędkarskiego, która później została przekształcona w Spółdzielnię Pracy „Sprzęt Wędkarski”. Błystki wahadłowe produkowane do 1975 roku przez tę Spółdzielnię wyróżniały się na rynku polskim szczególnie solidnym wykonaniem i urodą. W marcu 1971 roku  powołano Zakłady Wytwórcze PZW „POLSPING”, niejako kontynuatora Spółdzielni "Sprzęt Rybacki". W 1978 roku siedziba Zakładów mieściła się przy ul. Malawskiego 7 w Warszawie. W Nowym Dworze Mazowieckim w budynku, w którym mieściła się biblioteka, ale wejściem z drugiej strony, znajdował się zakład produkcyjny Polspingu, który wytwarzał chałupniczo różne wyroby wędkarskie. Później zakład przeniesiono na ul. A. Mickiewicza (obecnie J. Wybickiego). 

W omawianym okresie Spółdzielnia "Sprzęt Rybacki" i „POLSPING” wyprodukowały szeroką gamę sztucznych przynęt. Dużym uznaniem cieszyły się obrotówki: Sieczna, Wkra, Troć, Okoń, Osa, Ważka, Jętka, Mewa, San czy Ćma oraz wahadłówki: Krab, Cyklop, Mors, Kalewa, Gnom, Alga, Cefal, Wydra i wiele innych.Od 1977 roku „POLSPING” rozpoczął sprzedaż serii znakomitych błystek obrotowych „Drawa”, „Rega” i „Łyska”, a także znanych już wcześniej wahadłówek, ale w nowej szacie – srebrzonych, mosiężnych i miedziowanych. 

Z początkiem 1980 roku nastąpiło połączenie Zakładów Wytwórczych PZW „POLSPING” ze Spółdzielnią Przemysłu Drzewnego Sprzęt Wędkarski. Przyjęto wtedy nazwę Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy Zakłady Sprzętu Wędkarskiego POLSPING przy ul. Goździków 29/31 (obecnie ul. Szpacza 2). Na metkach i papierkach firmowych pojawiały się nazwy raz jednej, raz drugiej firmy - ZW PZW POLSPING lub Spółdzielnia Pracy Sprzęt Rybacki Warszawa.

Od sierpnia 1992 roku Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy Zakłady Sprzętu Wędkarskiego POLSPING przekształciła się w Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe POLSPING Sp. z o.o., która działa do dnia dzisiejszego.