Paskudna wiewiórka


Poszukiwania alternatywnego dubbingu dla zająca do wiązania "paskudnika" skłoniły mnie do sięgnięcia po sierść wiewiórki. Materiał równie atrakcyjny co do pracy w wodzie i wizerunku kiełżyka, choć trudniejszy podczas wiązania muchy. Szczególnie skręcany na pojedynczej nici może sprawić nieco kłopotu mniej wprawnym paluchom. Sierść wiewiórki jest śliska i niechętnie przywiera podczas skręcania. Zdecydowanie łatwiej jest umieścić ją w pętli lub pomóc sobie odrobiną szelaku rozprowadzonego na nici wiodącej. Ważne by z jego pomocą nie namotać zwartej kluchy a później drapać się po głowie jak uzyskać kosmatość imitującą pracę odnóży.

Jak niewdzięcznym materiałem na etapie wiązania muchy jest sierść wiewiórki, przekonali się autorzy much łososiowych. Dość powszechnie używane pasma tej sierści stanowią podporę skrzydełka głównego np. z lisa. Jednak przymocowanie wiewiórki do trzonka haczyka wymaga niekiedy użycia wyjątkowo mocnej nici Grall, tak by zaledwie kilkoma nawojami pewnie przytrzymać materiał, nie tworząc w miejscu wiązania grubej warstwy z licznych nawojów słabszej nici wiodącej. Wszystkie te zabiegi rekompensuje jednak kompromis między sztywnością jako funkcją podpory a znakomitą pracą w wodzie.



Fox Squirrel

Poniżej poprzednio użyty dubbing z maski zająca. Niech was nie zwiedzie kolor Light, bo po namoczeniu ciemnieje do pożądanego efektu. Dubbingi można kupić zarówno w sklepie Pana Gawlika jak z oferty sklepu Taimen, pod symbolami producenta odpowiednio:  NB 220 wiewiórka w kolorze na pograniczu brązu i ciemnej oliwki oraz NB 223, maska zająca w kolorze pisakowym.

A teraz idę się przekonać co o tym myślą lipienie. Piękne popołudnie zatem jedna z ostatnich okazji by w rozsądnej temperaturze oraz promieniach przygrzewającego słońca oddać się wędkowaniu i próbom nowej muchy z wiewiórki ...