Tam gdzie stawiamy nogi


Zawilec gajowy (Anemone nemorosa L.) – gatunek byliny należący do rodziny jaskrowatych.

Przyległe do rzeki łąki to część jej nieodłącznego krajobrazu. Stanowią krainę roślin i zwierząt ściśle powiązaną łańcuchem pokarmowym i złożonym system zależności w wodnymi mieszkańcami. Na co dzień rzadko dostrzegamy ich obecność, piękno ukryte w niewielkich rozmiarach a w pośpiesznej drodze na łowisko nie tylko pomijamy ich istnienie, ale też nieświadomie niszczymy. Kompleksy łąkowe to siedlisko wielu gatunków roślin, szczególnie widocznych z racji wczesnowiosennego kwitnienia, gdy nasz wzrok spragniony barw po długiej zimie, pozwala jeszcze dostrzegać ich obecność. W tym okresie szczególnie widoczne są kobierce białych i żółtych drobnych kwiatów wyraźnie oddzielających się swą barwą na tle jaskrawej wiosennej zieleni. Choć to gatunki pospolite, jednak ilość ich stanowisk z roku na rok się zmniejsza a nawet do niedawna uznawany za gatunek masowo bytujący w podmokłym środowisku, Knieć błotna, kaczeniec, staje się co raz rzadszym widokiem. Również potocznie uznawany za chroniony gatunek Zawilec gajowy i żółty doświadcza podobnego losu. ( Gatunki objęte ścisłą ochroną: Zawilec narcyzowaty, z. narcyzowy (Anemone narcissiflora L.), Zawilec wielkokwiatowy, zawilec leśny (Anemone sylvestris L.).

Na zdjęciach prezentowane są rośliny w okresie wiosennego kwitnienia, charakterystyczne dla rzecznego środowiska, warto zatem je poznać i uszanować na naszej drodze ku rzece. Ich los staje się niepewny z racji postępującej degradacji środowiska, zatem może wypada nam  spojrzeć gdzie stawiamy nogi.Zawilec gajowy


Zawilec żółty (Anemone ranunculoides L.) 


Zawilec żółty


Knieć błotna, kaczeniec, kaczyniec, kaczyniec błotny (Caltha palustris L.),  gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych. 


Knieć błotna


Ziarnopłon wiosenny, jaskier wiosenny, zwyczajowa nazwa pszonka (Ficaria verna Huds.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jaskrowatych.


Ziarnopłon wiosenny