PTN


Ruszyła tegoroczna edycja "Weekend z imadłem" na Fly Fishing Forum. Pierwszym wzorem zaproponowanym Kolegom, przez pomysłodawcę i organizatora - Kol. Adama Gierczaka, jest słynna Pheasant Tail Nymh. Wzór, którego genezę i historię miałem okazję już przybliżyć.  Duchy Avon River

Prezentowaną nimfę starałem się wykonać możliwie zbliżoną do pierwowzoru, choć nie wiem czy tak się stało. Jednak do etapu wiązania główki z nici wiodącej, dobrnąłem przy użyciu jedynie miedzianego drutu i promieni ogonowych bażanta. Okazuje się, że wykonanie muchy wyłącznie za pomocą drutu nie jest takie proste. Dość trudno zacisnąć zwoje na trzonku haczyka by całość się nie obracała i można było wrócić z kolejnym nawojem i przytrzymać promienie piór. Tak czy inaczej podczas wiązania PTN chyba należy się pozbyć nawyku staranności, bo mucha powinna wyglądać nieco niedbale, nonszalancko z zachowaniem jednak proporcji. Można się oczywiście spierać o długość tułowia czy ogonka, ale jest tyle szkół oceny proporcji, że pozostawię to ich adeptom. 
W dobie ołowiu i złotych główek Pheasant Tail Nymh zdaje się być muchą nieco zapomnianą. Przynajmniej w oryginalnym wykonaniu, bo niezliczone warianty nadal zajmują godne miejsce w muchowych pudełkach wędkarzy z całego świata. Tym bardziej wypada się cieszyć, że właśnie ta nimfa otwiera wspólną zabawę krętaczy na portalu FFF, dając okazję do przypomnienia nie tylko jej klasycznego wizerunku, ale też postaci autora i historii nimfy.