"Wędkarze Krajowego Towarzystwa Rybackiego w Krakowie 1879-1950"


Zaledwie dwa tygodnie temu ukazała się książka pt. 'Wędkarze Krajowego Towarzystwa Rybackiego w Krakowie 1879-1950". Autor Piotr Witold Lech. Przyznam, że długo oczekiwałem na wydanie tego rodzaju, często bezskutecznie poszukując informacji o działalności Krajowego Towarzystwa Rybackiego w Krakowie oraz kolegach tamtej epoki. Osobę i postawę Mistrza Rozwadowskiego udało się nieco przybliżyć moim czytelnikom. Jednak bezcennym będzie poznanie pozostałych, znamienitych postaci tamtych czasów. To szczególny okres w dziejach wędkarstwa polskiego. Jestem zdania, że każdy wędkarz winien poznać filozofię i model wędkarstwa przed okresem powołania Polskiego Związku Wędkarskiego. To doskonała okazja by móc właściwie, zgodnie z prawdą historyczną ocenić dokąd prowadzi nas współczesny model wędkarstwa.


Od Autora Książki - Praca ta ma charakter popularnonaukowy. Celem jej jest przybliżenie szerszej publice kilku historycznych postaci wędkarstwa polskiego, skupionych wokół pierwszej na  naszych ziemiach organizacji rybacko-wędkarskiej, jaką było Krajowe Towarzystwo Rybackie w Krakowie. Wybrałem następujące osoby: Józef Rozwadowski, Antoni Wodzicki, Edward Starzeński, Adam Potocki, Julian Nowak, Tadeusz Gabryszewski, Ludwik Stasiak, Bronisław Romaniszyn. Opowieści o nich poprzedziłem wstępem z przybliżeniem sylwetki Maksymiliana Siły Nowickiego, założyciela Krajowego Towarzystwa Rybackiego.


Muszę podkreślić, że podczas pisania spotkałem się z bardzo życzliwą pomocą bardzo wielu ludzi, a przede wszystkim znakomitego historyka wędkarstwa Kolegi Jana Marka Kochańskiego z Warszawy. Okładkę książki zgodził się uatrakcyjnić Kolega Robert Tracz z Gdańska, znany wędkarski artysta plastyk i pisarz. Ponadto zamieszczonych w niej jest 30 starych czarno-białych fotografii.

Książka jest już dostępna w księgarniach, można ją również zamawiać przez Internet bezpośrednio w wydawnictwie Marpress, w dziale Historia.