March Brown Spider


March Brown Spider V.

March Brown Spider - jeśli pominąć z oryginalnej receptury piórko kuropatwy na jeżynkę, to z trudem otwiera się droga do wiązania wariantów z użyciem innych piór, jak widoczna próba gdzie zastosowałem pióra kury bażanta Jeszcze gorzej gdy w miejsce dubbingu pojawia się nić wiodącą a na jeżynkę kura. Nie jestem przekonany, że można uznać szczególnie tą ostatnią muchę (poniżej) za wariant March Brown Spider, jednak po części ilustruje samą konstrukcję Soft Hackle, stylu w jakim można wykonać Spidera March Brown. Jedno jest pewne, czy wiążąc oryginał czy wariant, jeżynka musi być delikatna. W przypadku kuropatwy zwykle dwa nawoje kończą sprawę, podobnie jak w przypadku delikatniejszych promieni kury, natomiast piórko bażanta nawijamy tylko raz.

March Brown - mucha legenda. Jedna z najbardziej znanych i rozpoznawanych mokrych much. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko prostej oraz wyrazistej konstrukcji, ale też skuteczności we wczesnowiosennych połowach pstrągów. To czas, na który czeka większość muchowych wędkarzy, gdy po jesiennym okresie ochronnym i mroźnym początku roku, w ciepleksze marcowe dni pojawiają się jętki. W tym czasie muchą nie pogardzi równeż kleń, jednak jemu warto przygotować spory kąsek na haczyku 6 - 8, a skrzydełko wykonać z piór indyka.   MayfliesMarch Brown Autor Huba Janeczek   


Oryginalna receptura
Tułów: dubbing z maski zająca, przewinięty złotą lametą
Skrzydełka: lotki kury bażanta
Jeżynka: kuropatwa
Ogonek: kuropatwa


Zdjęcie i opis - źródło: March Brown - Spider

Autorem March Brown Spider jest Sylvester Nemes. W oryginale wiązana jest: Tułów: dubbing z maski zająca, przewinięty złotą lametą, Jeżynka: kuropatwa. Konstrukcja bardzo prosta, może też być wiązana w inny sposób, jak widoczna poniżej wersja z ogonkiem.